Oakland High School
November 2017
Athletic Calendar
Sunday
Monday
Tuesday
Wednesday
Thursday
Friday
Saturday
29
30
31
Bowling vs Riverdale (H) (Boys & Girls)
4 PM
(Lanes, Trains & Automobiles)
Athletic Calendar
1
Dance Team - Annex Cafeteria
3:30 PM
–
5:30 PM
(Annex Cafeteria)
Athletic Calendar
Swim Meet - Ensworth (H)
5 PM
–
8 PM
Athletic Calendar
2
Dance Team - Annex Cafeteria
3:30 PM
–
5:30 PM
(Annex Cafeteria)
Athletic Calendar
Bowling vs Warren County (H) (Boys Only)
4 PM
Athletic Calendar
Football Team Meal & Speaker
5:30 PM
–
8 PM
(Annex Cafeteria)
Athletic Calendar
3
Football first Round Playoff Game - OHS vs Lebanon
7 PM
–
10 PM
Athletic Calendar
4
Cross Country/State Meet (V +3)
(Time to be determined Steeplechase)
Athletic Calendar
5
6
7
Bowling vs Siegel (H) (Boys Only)
4 PM
(Lanes, Trains & Automobiles)
Athletic Calendar
Boys Basketball Parent Meeting
6 PM
(Main Cafeteria)
Athletic Calendar
8
Athletic Signing Day
11 AM
–
12 PM
(Auditorium)
Athletic Calendar
Dance Team - Annex Cafeteria
3:30 PM
–
5:30 PM
(Annex Cafeteria)
Athletic Calendar
9
Dance Team - Annex Cafeteria
3:30 PM
–
5:30 PM
(Annex Cafeteria)
Athletic Calendar
Bowling vs Stewarts Creek (A) (Boys & Girls)
4 PM
Athletic Calendar
Swim Meet - Blackman/Stewarts Creek (H)
5 PM
–
8 PM
Athletic Calendar
Football Team Meal & Speaker
5:30 PM
–
8 PM
(Annex Cafeteria)
Athletic Calendar
10
Football Second Round Playoff Game - OHS vs Blackman (H)
7 PM
–
10 PM
Athletic Calendar
11
Wrestling - Tullahoma Pre-Season
8 AM
Athletic Calendar
12
13
Lady Patriot JV Basketball vs Lebanon (A)
10:15 AM
–
11:15 AM
(Siegel High School)
Athletic Calendar
Lady Patriot JV Basketball vs Siegel (A)
12:45 PM
–
1 PM
(Siegel High School)
Athletic Calendar
14
Bowling vs LaVergne (A) (Boys Only)
4 PM
Athletic Calendar
Girls Basketball vs Cleveland High School (A)
6 PM
Athletic Calendar
15
Dance Team - Annex Cafeteria
3:30 PM
–
5:30 PM
(Annex Cafeteria)
Athletic Calendar
16
Dance Team - Annex Cafeteria
3:30 PM
–
5:30 PM
(Annex Cafeteria)
Athletic Calendar
Bowling vs Smyrna (A) (Boys & Girls)
4 PM
Athletic Calendar
Boys' Basketball Parent Meeting
5:30 PM
–
6:30 PM
(Main Cafeteria)
Athletic Calendar
Football Team Meal & Speaker
5:30 PM
–
8 PM
(Annex Cafeteria)
Athletic Calendar
Swim Meet - Ravenwood (H)
5:30 PM
–
8 PM
Athletic Calendar
Girls Basketball vs Wilson Central High School (H)
6 PM
Athletic Calendar
17
Football Round 3 Playoff Game - OHS vs Cookeville (H)
7 PM
–
10 PM
(Ray Hughes Stadium)
Athletic Calendar
18
Swim Meet - McCallie School Invitational (A)
(Chattanooga, TN)
Athletic Calendar
wrestling - Blackman Pre-Season
8 AM
(Blackman High School)
Athletic Calendar
Boys Basketball vs Gallatin (A)
12:30 PM
Athletic Calendar
Boys Basketball vs Northwest (A)
3:30 PM
Athletic Calendar
19
20
Basketball vs Franklin County (H)
6 PM
–
10 PM
Athletic Calendar
21
Bowling vs Central (H) (Boys & Girls)
4 PM
(Lanes, Trains & Automobiles)
Athletic Calendar
Basketball vs Mt. Juliet (A)
6 PM
–
10 PM
Athletic Calendar
22
23
Football Team Meal & Speaker
5:30 PM
–
8 PM
(Annex Cafeteria)
Athletic Calendar
24
Boys Basketball - John Greer Classic
(Lebanon High School)
Athletic Calendar
Girls Basketball vs Harpeth Hall
10 AM
(Independence High School)
Athletic Calendar
25
Boys Basketball - John Greer Classic
(Lebanon High School)
Athletic Calendar
Cross Country/Team Nike (Varsity Only)
(North Carolina)
Athletic Calendar
Girls Basketball vs IndependenceHigh School (A)
2:30 PM
Athletic Calendar
26
27
Swim Meet - LaVergne/Coffee County (A)
(LaVergne High School)
Athletic Calendar
JV Softball vs Stewarts Creek (H)
5:30 PM
–
6:30 PM
(OHS)
Athletic Calendar
Softball vs Stewarts Creek (H)
6:30 PM
–
9 PM
(OHS)
Athletic Calendar
28
Wrestling Match vs Nolensville, Stewarts Creek & Centennial (A)
6 PM
–
9 PM
(Nolensville High School)
Athletic Calendar
29
30
Wrestling Match - Warren County (H)
6 PM
–
9 PM
(OHS)
Athletic Calendar
1
2